Domowe ciasto francuskie to mój sposób na zdrowszą wersję smacznych przekąsek i dań
Ciasto francuskie to jedno z najbardziej uniwersalnych ciast, które wykorzystywane jest do przygotowania wielu pysznych wypieków. Można z niego zrobić rogaliki, ciastka, strudle, ślimaczki, a także wykwintne paszteciki, tarty lub pizzę. Najczęściej sięgam po sklepowe świeże lub mrożone ciasto francuskie. Jednak żadne z nich nie smakuje tak dobrze jak domowe. Podzielę się z tobą przepisem. Musisz jednak widzieć, że chcąc przygotować samodzielnie klasyczne ciasto francuskie, musisz uzbroić się w cierpliwość. Kruche, wielowarstwowe ciasto francuskie wymaga kilkukrotnego chłodzenia, wałkowania i składania, co sprawia, że jego przygotowanie jest czasochłonne.
Przepis: Domowe ciasto francuskie
Na bazie ciasta francuskiego można stworzyć prawdziwe cuda, a najlepsze i najzdrowsze wyjdą z tego domowego.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Francuska
- Czas przygotowania
- 16 godz.
- Liczba porcji
- 1
- Liczba kalorii
- 2730
Składniki
- 250 g mąki pszennej
- 250 g masła
- 100 ml wody
- 1/2 łyżeczki soli
Sposób przygotowania
- Połączenie części składnikówW garnku z grubym dnem rozpuścić około 50 g masła, uważając, żeby się nie przypaliło. Mąkę pszenną przesiej na stolnicę lub do dużej miski. Sól rozpuść w zimnej wodzie (opcjonalnie wymieszaj ją z mąką). Do mąki dodać wodę z solą i roztopione masło. Wymieszaj i wyrób gładkie, elastyczne ciasto.
- Chłodzenie ciastaGotowe ciasto uformować w gruby prostokąt, owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na około 2 godziny.
- Przygotowanie pozostałego masłaPozostałe 200 g masła utrzyj na gładką masę w makutrze. Utarte masło włóż pomiędzy dwie warstwy folii spożywczej lub papieru do pieczenia i rozwałkuj, formując prostokąt o grubości około 1,5 cm i w takiej postaci włóż do lodówki.
- Połączenie ciasta z masłemSchłodzone ciasto wyjmij z lodówki. Rozwałkuj na kształt prostokąta o grubości 1,5-2 cm (ciasto powinno być grubsze na środku). Na środku rozwałkowanego ciasta ułóż odwinięte z folii lub papieru masło. Złóż brzegi ciasta, aby powstała koperta. Rozwałkuj całość, formując długi prostokąt.
- Chłodzenie i wałkowanie ciastaRozwałkowane ciasto złóż na 3 równe części, owiń folią spożywczą i włóż do lodówki na około 2 godziny. Schłodzone ciasto wyjmij, obróć o 90 stopni, rozwałkuj w jednym kierunku, złóż na 3 części, owiń folią i schłodź przez 2 godziny. Czynność powtarzaj jeszcze 5-6 razy.
Co na słodko zrobić z domowego ciasta francuskiego?
Przygotowanie słodkich wypieków z ciasta francuskiego nie wymaga wiele czasu ani specjalistycznych umiejętności. Lista przepisów do wykorzystania jest całkiem pokaźna. Oto kilka pomysłów na słodkie przysmaki:
- Paluchy z cukrem i cynamonem. To najprostsza ze słodkich przekąsek. Aby je przygotować, pokrój ciasto francuskie w paski, posyp cukrem i cynamonem, a następnie skręć w spirale i upiecz. Proste i szybkie do zrobienia. Piecz paluchy 10-15 minut, aż do osiągnięcia złotego koloru, w temperaturze 200-220°C.
- Croissanty – rogaliki możesz zrobić bez nadzienia lub wypełnione czekoladą, masą migdałową lub dżemem.
- Napoleonka – dwie warstwy ciasta francuskiego przełożone kremem budyniowym lub bitą śmietaną, na wierzchu posypane cukrem pudrem.
- Tarta z owocami. Domowe ciasto francuskie to świetna baza do tarty, na którą możesz położyć owoce, np. sezonowe takie jak truskawki, brzoskwinie czy jagody, i zapiec do chrupkości.
- Strudel. Najsmaczniejszy jest moim zdaniem strudel z nadzieniem jabłkowym z cynamonem, posypany cukrem pudrem. Aby go zrobić, rozwiń ciasto francuskie na lekko posypanym mąką blacie. Jeśli ciasto jest bardzo cienkie, możesz użyć dwóch warstw. Przed włożeniem ciasta do piekarnika posmaruj je roztrzepanym jajkiem i piecz w temperaturze 200-220°C przez 30-40 minut, aż strudel będzie miał złoty kolor i chrupiącą skórkę. Podawaj deser posypany cukrem pudrem.
Jakie wytrawne dania i przekąski można zrobić z ciasta francuskiego?
Wachlarz wytrawnych dań i przekąsek z ciasta francuskiego też jest spory. Sprawdzają się one jako przekąski w ciągu dnia, przystawki na imprezach lub nawet jako pełne dania. Oto kilka pomysłów:
- Miniquiche (czytaj minikisz). Aby zrobić tę elegancką przekąskę, użyj foremek do muffinek i wyłóż je ciastem. Tak przygotowane „koszyczki” możesz nadziać ulubionymi składnikami, takimi jak szpinak, feta, szynka, pieczarki czy brokuły, które przed włożeniem do piekarnika polewasz roztrzepanym jajkiem z solą i ziołami oraz posypujesz startym serem.
- Paluchy serowe. Pokrój ciasto francuskie w paski, posyp startym serem (np. parmezanem, cheddarem), skręć w spirale i piecz do chrupkości. Przed wsadzeniem paluchów do piekarnika możesz posmarować jej roztrzepanym jajkiem i posypać makiem, sezamem, czarnuszką lub przyprawami. Piecz przekąskę w temperaturze 200-220°C przez 10-15 minut, aż paluchy uzyskają złoty kolor.
- Twisty z pesto. Zrobisz je podobnie jak paluchy serowe, ale ciasto przed skręceniem i pieczeniem smarujesz pesto, zamiast posypywać serem.
- Słone tarty. Z ciasta francuskiego zrobisz na przykład szybką tartę z boczkiem lub szynką, cebulą i serem bądź tartę z warzywami. Na płacie ciasta francuskiego ułożonego w formie połóż cienkie plasterki boczku lub sezonowych warzyw (np. cukinii, pomidorów, bakłażana), posyp serem feta lub mozzarellą i piecz do złotego koloru.
- Paszteciki z mięsem lub warzywami. Ciasto francuskie możesz wypełnić praktycznie każdym farszem, od mielonego mięsa z przyprawami, przez mieszankę warzyw, po ryby, tworząc w ten sposób małe przekąski, idealne do podania na ciepło lub zimno.